اسلايد شو

در باره ما

ما را دنبال کنيد

جستجوگر

دسته بندي اصلي

آمارگير

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 6
 • کل نظرات : 0
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 1
 • تعداد اعضا : 1
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 60
 • بازديد ديروز : 35
 • بازديد کننده امروز : 17
 • بازديد کننده ديروز : 22
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل ديروز: 1
 • بازديد هفته : 398
 • بازديد ماه : 1,271
 • بازديد سال : 15,020
 • بازديد کلي : 99,017
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 3.214.184.223
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

-3كيفيت
----------------------------------------------------
-4امانتداري:
مي‌توان گفت كه مترور مسؤوليت بسيار حساسي دارد. زيرا بخش عظيمي از مسايل مالي يك پروژه عمراني به‌دست مترور پروژه، قابل حل است. عدم امانت‌داري وي تسبت به نگهداري و حفاظت از مدارك و مستندات صورت وضعيت‌ها مي‌تواند باعث شكست و تحمل خسارت‌هاي سنگين مالي پيمانكار و يا كارفرما گردد.هم‌چنين با توجه به اين‌كه يكي از ابتدايي‌ترين مراحل، تهيه برآورد مي‌باشد، شخص مترور بايد اسناد و قيمت‌هاي پروژه را كه حالت محرمانه دارد به خوبي نگهداري نمايد.نیز مترور موظف به شركت در جلسات و حفظ منافع مطلوب شركت است.

وظيفه مترور است كه كارهاي انجام شده را جمع‌بندي كرده و در محل مناسب خود قرار دهد. زيرا ممكن است كه يك كار از چندين آيتم تشكيل شده باشد.
-4-1مدارك و اسناد
-4-2اطلاعات
-4-3روش‌ها
----------------------------------------------------
-5وارد به امور و فنون مرتبط:
مهندسي متره به دليل اين‌كه در كشور ما جزو رشته‌هاي تخصصي دانشگاه‌ها نمي‌باشد، جايگاه خود را در مسايل مختلف پيدا نكرده است. ولي با توجه به اين‌كه سارمان مديريت اقدام به چاپ 15 عنوان فهرست بهاي مختلف در 4 رشته نموده است، به خوبي مشخص مي‌نمايد كه اين رشته از مهندسي داراي گستردگي و تخصص بالايي دارد.

آشنايي مهندس مترور نسبت به رشته‌هاي تخصصي و تسلط به مسايل مختلف در يك پروژه عمراني كمك مي‌كند كه تمامي كارها در شرايطي پيش‌بيني شده و پيش‌بيني نشده را مد نظر قرار داده و براي هركدام اقدام به تهيه صورت وضعيت مناسب بنمايد. هم‌چنين تخصص مترور در رشته مورد فعاليتش به وي كمك مي‌كند كه اشتباهات احتمالي نقشه‌ها را در مرحله برآورد اوليه كشف نموده و به مرجع كارفرما يا مشاور اعلام نمايد. اين تخصص به وي كمك مي‌كند كه در هنگام تهيه برآورد يا صورت وضعيت كم‌ترين خطا يا دچار اشتباه شود.

در بخش مترور و علوم و فنون مرتبط كليه سرفصل‌هاي مورد نياز به‌طور كامل شرح داده شده است.
----------------------------------------------------
-6شروع قوي:
موفقيت را در گرو دو عامل مي‌توان شناخت. يك شروع قوي و ديگري پايان به موقع و موفقيت‌آميز شروع قوي بستگي به داشتن اطلاعات و منابع كامل و اشراف مترور نسبت به اين اطلاعات و منابع مي‌باشد. به‌طور مثال توانايي و تبحر مترور نسبت به جمع‌آوري اسناد مورد نياز تهيه صورت وضعيت منجر به تأييد و موفقيت صددرصد صورت وضعيت خواهد شد. بدين معني كه وقتي مترور بتواند اسناد را به‌طور كامل جمع‌آوري كند و در زمان مناسب به شكل صورت وضعيت درآورده، ارايه نمايد و كار را به پايان برساند. مي‌توان گفت كه مترور داراي يك شروع قوي بوده است.

هم‌چنين مترور بايد بداند كه هر كاري را به چه صورت و در چه موقع و از كجا شروع كند. هنگام تهيه برآورد اوليه در صورتي كه مترور نداند به چه صورت بايد شروع به تهيه برآورد كند، به طور قطع، ‌برآورد به بن‌بست خواهد رسيد.

يا اگر نداند كه به چه صورت بايد اقدام به نوشتن صورت وضعيت بكند، به‌طور قطع صورت وضعيت دچار سردرگمي شده و غيرقابل دفاع خواهد بود و در نتيجه با يك پايان شكست‌آميز روبه‌رو خواهد شد. 
----------------------------------------------------
-7داشتن ديدگاه نسبت به وضعيت:
صورت وضعيت امري است كه در آن مي‌توان مزاياي بسياري را جست‌وجو نمود. تنظيم و ارايه صورت‌وضعيت مي‌تواند به تعامل رساندن وضعيت مالي پيمانكار و هم‌چنين نشان دادن روند انجام كار به موقع ذي‌صلاح كارفرما نقش عظيمي را ايفا مي‌كند.

ديدگاه مترور  نسبت به صورت‌وضعيت بايد به نحوي باشد كه امكان هيچ‌گونه خط‌خوردگي و يا از قلم افتادگي را نداشته باشد. تنظيم يك صورت‌وضعيت توسط يك مترور امري است حرفه‌اي كه يكي از اسناد مهم يك پروژه عمراني را مي‌سازد.
----------------------------------------------------
-8ثابت قدم بودن:
تخصص و دقت،‌ شخص مترور را مستقيماً به سمت موفقيت و به اتمام رساندن امور محول شده به وي هدايت مي‌كند. هنگامي كه يك مترور يك آيتم را وارد برآورد صورت‌وضعيت و يا آناليز بهاي قيمت مي‌كند بايستي به قدري نسبت به آيتم  اطمينان داشته باشد كه تحت هيچ عنوان تصميم به حذف يا تغيير آيتم نگيرد. ثابت قدم بودن مترور پروژه كمك مي‌كند كه تنظيم اسناد مالي و عملياتي پروژه به طور بهينه انجام پذيرد

هم‌چنين ثابت قدم بودن مترور به اين معني است كه پروژه با بهترين كيفيت ممكن است صورت پذيرفته و هيچ‌گونه كم‌وكاست . يا اضافه‌كاري در طول انجام پروژه نبوده است. 
----------------------------------------------------
-9ريزبيني:
اجراي هر عمل شامل مجموعه‌اي گسترده از مصالح،‌ ابزار، نيروي كار با تخصص‌هاي مختلف مي‌باشد. يك مترور كارآمد بايد به قدري دقيق و درتماس با انجام كار باشد كه كوچك‌ترين ابزار را ببيند. به‌طور مثال در اجراي عمليات آرماتوربندي، ‌مترور براي تنظيم قيمت نهايي هر كيلوگرم آرماتور بسته شده بايد به عواملي نظير كارگر ساده، سر آرماتوربند، ميل‌گرد و مفتول سياه و هم‌چنين حمل مصالح فلزي مورد مصرف سازه، تجزيه نمود.

زيربيني براي انجام هر عمل باعث مي‌شود كه در طول اجراي پروژه پيمانكار يا كارفرما با كمبود منابع مالي مواجه نشده و كار با حداكثر دقت ممكن است انجام پذيرد.
----------------------------------------------------
-10تعهد به اصول اخلاقي:
يك مترور داراي شغلي است كه داراي بيش‌ترين امكان درگير شدن با مسايل خلاف اخلاق حرفه‌اي است. مي‌بايد كه امور مالي شركت را به خوبي حفظ نموده و اطلاعات مناقصه را به خوبي حفظ كند و اطلاعات و قيمت‌ها را خارج نكند.

هم‌چنين مترور به دليل اين‌كه مجريان و مسؤولين پروژه نظير پيمانكارهاي مختلف، مشاور كارفرما در ارتباط نزد يك قرارداد بايد بيش‌ترين تعهد را به اصول اخلاق حرفه‌اي داشته باشد تا اهداف پروژه قابل دسترسي باشد. هم‌چنين مترور به دليل اين‌كه فشار كار زيادي را تحمل مي‌نمايد بايد بتواند تحت اين فشار و خستگي ناشي از آن روابطش را با اطرافيان حفظ نمايد.
----------------------------------------------------
-11عشق به كار:
عشق كلمه‌اي است كه ذات اقدس الهي سرچشمه گرفته و در فطرت آدمي نهاده شده است. واژه عشق در فرهنگ به معني دوست داشتن به حد افراط است و برگرفته از اسم گياهي به نام عشقه است. اين گياه هنگام رشد به دور تنه درخت مي‌پيچد، تا حدي كه باعث خشك شدن درخت مي‌شود. به‌طور معمول هركسي، هر كاري مي‌كند، نسبت به كارش عشق دارد. ولي عشق يك مترور نسبت به كارش تفاوت دارد. يك مترور عشقي آميخته به علم براي كار دارد و بايد هر روز اين علم را بالا ببرد و دانسته‌هايش را به روز كند. زيرا اين لازمه كارش مي‌باشد. يك مترور عاشق،‌براي انجام دادن كارش هرگونه شرايطي را تحمل نموده و نسبت به كارش و به اتمام رساندن آن، احساس تعهد مي‌نمايد

هم‌چنين عشق آميخته به علم مترور باعث مي‌شود كه براي هر مشكلي به دنبال راه حل بگردد زيرا عشق او تشويقش مي‌كند كه كار را به اتمام برساند.

در نهايت مي‌توان گفت كه مترور عاشق حاضر است كه خود را فداي پروژه در اختيارش بكند.
----------------------------------------------------
-12تنظيم به موقع صورت‌وضعيت و رسيدگي آن:
در هنگام اجراي عمليات پروژه معمولاً مترور در آخر ماه شمسي، وضعيت كليه كارهايي كه از شروع پروژه تا آن تاريخ انجام داده و هم‌چنين وضعيت مصالح و تداركات لازم براي اجراي پروژه كه در پاي كار موجود است تعيين و براساس نرخ‌هاي منضم به پيمان، تقويم مي‌نمايد.

هنگام رسيدگي به صورت وضعيت‌ها نيز مترور متخصص مي‌تواند با قدرت از صورت وضعيت دفاع بنمايد. به اين دليل كه نسبت به كليه جوانب كار، آگاهي كامل دارد

يك مترور بايد بداند كه در تنظيم كردن صورت وضعيت،‌ هدف فقط نوشتن نيست. بلكه بايد چندين هدق را دنبل كند. براساس شرايط عمومي پيمان، پيمانكار موظف است به طور ماهانه اقدام به تهيه و ارايه صورت‌وضعيت نمايد.

ديدگاه مترور نسبت به صورت وضعيت بايد به نحوي باشد كه دقيقاً به دنبال به دست آوردن اهداف متعالي آن باشد. هدف‌هايي نظير تزريق به موقع پول،‌ نشان دادن ميزان پيشرفت فيزيكي پروژه و...

هنگامي كه صورت‌وضعيت به‌طور دقيق و منظم تهيه شود، هزينه‌هاي پروژه به موقع تأمين شده و باعث سرعت گرفتن اجراي پروژه مي‌شود.

هم‌چنين شركت پيمانكار با توجه به اين‌كه به‌طور منظم درآمد خويش را دريافت مي‌كند با تنظيم مخارج و درآمدها به تدريج در جهت مالي تقويت شده و توانايي انجام پروژه‌هاي متعدد را در آن واحد پيدا مي‌كند.

از طرف ديگر، با انتقال صورت وضعيت‌ها به مقطع ديگر و با ارايه صورت‌وضعيت‌هاي به موقع و دقيق، مقدار پيشرفت فيزيكي كار براي كارفرما به دقت تعيين مي‌شود اقدام به تكميل و تنظيم جداول زمان‌بندي پروژه مي‌نمايد.

هم‌چنين با جمع‌بندي اين اهداف به اين مسأله مي‌رسيم كه با تنظم به موقع صورت‌وضعيت در پروژه‌هاي عمراني، به دليل سرعت گرفتن پروژه‌ها و رونق گرفتن مسايل اقتصادي مرتبط با اين زمينه از فعاليت‌ها،‌ بخشي از مسابل اقتصادي جامعه نيز رونق مي‌گيرند.
---------------------------------------------------- 
13-داشتن ذهن بایگان:
عواملي كه مي‌تواند مترور را به سمت موفقيت هدايت كنند،‌ بسيارند. ولي يكي از اين خصايص داشتن ذهن بايگان است. داتن ذهن بايگان بدين معني است كه مترور بتواند تمام اطلاعات را به ذهن خود بسپارد. وي هنگام بازديد از پروژه‌ با نكات بسيار ريزي برخورد مي‌كند. وي بايد اين قابليت را داشته باشد كه تمام اين نكات را به ذهن سپرده و در زمان مناسب از آن‌ها استفاده نمايد.

هم‌چنين وي بايستي قادر باشد به هنگام نوشتن و تنظيم صورت‌وضعيت كليه جوانب امر را سنجيده و كار بندد.  تماي قسمت‌هاي ريز را لحاظ كند. از طرفي وي بايد قادر باشد كه هنگام رسيدگي و تصحيح صورت‌وضعيت نيز كليه صورت‌مجالس و دستور كارها را به دقت آماده كرده و دسترس نگاه دارد. هم‌چنين از تكرار غيرضروري و نابه‌جاي صورت‌مجالس در صورت‌وضعيت‌ها جلوگيري كند.
----------------------------------------------------
-14مستندسازي:
مداركي كه براي اثبات هر عددي به آن استناد مي‌شود، مستندات ناميده مي‌شود. در پروژه‌هاي عمراني،‌ مستندات شامل صورت‌مجالس، ‌دستور كارها،‌ عكس‌ها،‌ نقشه‌هاي مصوب اجرايي و نقشه‌هاي ازبليت است. يكي از مهم‌ترين خصوصيات مترور مستندسازي است. مستندات از لحاظ جغرافيايي،‌شرايط اقليمي،‌ نوع زمين به انواع گوناگوني تقسيم‌بندي مي‌شوند. مترور بايد هم‌زمان با انجام يك قسمت از كار اقدام به تهيه صورت‌مجلس نمايد تا بتوان به كمك آن اقدام به تهيه گزارش‌هاي روزانه و ماهانه نموده و تطبيق دادن با برنامه زمان‌بندي و كارهاي انجام شده به عنوان يكي از مستندات از آن نمايد.

تهيه صورت‌مجالس بلافاصله پس از اتمام كار و در نتيجه تنظيم صورت ‌وضعيت در زمان مناسب،‌ حجم صورت‌وضعيت را كاهش داده و رسيدگي به آن را آسان مي‌كند. دسته ديگري از مستندات كه قابل استفاده هستند، دستورات مكتوبي هستند كه توسط كارفرما به پيمانكار جهت تغييرات در نقشه‌هاي پروژه ابلاغ مي‌شود.

هم‌چنين تهيه و ترميم جزييات اجرايي مربوط به يك قسمت از كار را كه مطابق نقشه اوليه اجرا نشده باشد، ازبليت گويند. مستندات ياد شده بايد معتبر باشد. بدين معني كه بايد به تأييد كارفرما، ‌مشاور،‌ دستگاه نظارت و نماينده پيمانكار رسيده باشد.

توانايي مترور در مستند ساختن كارهاي انجام شده در پروژه بدين معني است كه پروژه بايد با حداكثر كيفيت و سرعت انجام پذيرد.
----------------------------------------------------
-15اصول و فنون مذاكره بالا:
يك مترور با كليه قسمت‌اهي اجرايي و نظارتي پروژه در تماس مي‌باشد. همانند سرناظر،‌ رييس كارگاه،‌كارگر ساده،‌ مهندس مجري پروژه علاوه بر دارا بودن دقت و  ريزبيني و ديدگاه و وارد بودن به علوم و متون مربوط و... بايد توانايي مذاكره كردن را نيز داشته باشد. زيرا وي براي جمع‌آوري برخي از اطلاعات و خواسته‌هايش بايد به مذاكره يا عوامل درگير با پروژه بپردازد.

مترور هنگام رسيدگي به صورت وضعيت بايد در بعضي مواقع دليل آوردن برخي آيتم‌ها را براي ناظر پروژه مشخص نمايد.

هنگامي كه وي مسلط به فنون مذاكره نباشد، راضي كردن ناظر به سختي صورت گرفته و بعضاً امكان‌پذير نيست.

هم‌چنين چون يك مترور، بايد آشنا به بازار باشد، بايد بتواند به راحتي با فروشندگان و توليدكنندگان كالا ارتباط برقرار نمايد تا اين آشنايي وي به طور مداوم قابل به روزرساني باشد و يا در نظر بگيريد كه مترور از طرف ناظر براي رسيدگي صورت وضعيت مشغول به كار باشد. وي بايد به قدري نسبت به اطلاعات و فنون مربوط به پروژه تجربه باشد كه بتواند با پيمانكار درمورد اختلاف نظرات به توافق برسد.
----------------------------------------------------
-16خلاقيت:
يك مترور خلاق يعني يك مترور كارآمد. براي اين گفته مي‌توان دلايل بسياري بر شمرد تا اثبات كرد ه خلاقيت در كار مترور چه نقشي دارد. يك مترور خلاق با ابداع روش‌هاي ابتكاري منحصر به فرد كار برآورد را پايان مي‌دهد.هم‌چنين وي با هوش و نكات خاص نسبت به جمع‌آوري اطلاعات اقدام نموده و با هوش خلاقانه و هم‌چنين كارآمد نسيت به تنظيم صورت‌وضعيت اقدام مي‌نمايد. هم‌چنين هنگام رسيدگي با سرعت و سهولت بيش‌تري انجام پذيرد. يك مترور خلاق براي پيشبرد اهداف پروژه فعاليت مي‌كند. به‌طور مثال وي براي سرعت بخشيدن به انجام كار در پروژه و تأمين مصالح دست به يافتن مراكز خريد مصالح از منابع متفاوت و جديد مي‌نمايد تا هزينه را كاهش و مسافات حمل را كوتاه كند.

برچسب ها

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

نظرات ارسال شده


 1. سیستم انتقال مطالب و ارسال نظر : سیستم انتقال مطالب و ارسال نظر راه اندازی شد!
  سایت های درخواستی اضافه شد!
  با استفاده از این سیستم شما می توانید مطالب دیگر سایت ها را فقط با یک کلیک و به صورت کاملا خودکار به سایت خود منتقل کنید.

  از دیگر قابلیت های این سیستم ارسال نظر گروهی است و شما می توانید با یک کلیک نظر خود را به هزاران بلاگ ارسال کنید!

  فقط کافیست یک بار امتحان کنید. برای ورود به سایت بر روی گزینه [ وبسایت ] کلیک کنید.

  http://ba-everything.ir/?p=19708

ممکن است به اين موارد نيز علاقه مند باشيد: