اسلايد شو

در باره ما

ما را دنبال کنيد

جستجوگر

دسته بندي اصلي

آمارگير

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 6
 • کل نظرات : 0
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 1
 • تعداد اعضا : 1
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 117
 • بازديد ديروز : 134
 • بازديد کننده امروز : 31
 • بازديد کننده ديروز : 62
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل ديروز: 0
 • بازديد هفته : 1,023
 • بازديد ماه : 374
 • بازديد سال : 16,698
 • بازديد کلي : 126,706
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 44.192.15.251
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

مترور شركت اصلي، تصميماتي را به وسيله شركت‌هاي پيمانكار فرعي اتخاذ شده، بررسي مي‌كند. در طول عمليات متره، مترور تصميماتي درمورد تجهيزات مورد نياز، زمان كاركرد، اندازه و عمليات فيزيكي در محل اتخاذ مي‌كند. مواردي مانند: مواد زايد(نخاله‌ها)، تغيير شرايط آب و هوا، تأخير در ناوگان حمل و نقل و ساير پارامترها كه باعث بالا رفتن قيمت مي‌شود. در پايان،‌ مترور براي كل پروژه تعيين هزينه مي‌كند كه اين عمل، بايد شامل هزينه‌هاي نيروي كار، ‌تجهيزات مواد، ‌پيمان‌هاي فرعي، بالاسري،‌ ماليات‌ها،‌ بيمه‌ها، افزايش نرخ مواد (تورم) و ساير موارد كه در هزينه پروژه تأثير دارند،‌ باشد. آن‌گاه مسؤول متره و برآورد طرحي را تسليم كارفرما مي‌نمايد. مترورهاي ساختماني ممكن است به وسيله معماران پروژه با كارفرمايان براي برآورد هزينه‌ها يا نشان دادن هزينه واقعي نسبت به هزينه پيشنهادي خاص براي توسعه پروژه يا كارفرمايان براي برآورد هزينه واقعي يا نشان دادن هزينه پيشنهادي خاص براي توسعه پروژه دعوت به كار شوند در شركت‌هاي ساختماني بزرگ بيش از يك مترور مورد نياز است. كه هريك در زمينه‌اي خاص فعاليت دارند. به عنوان مثال يك مترور فقط هزينه‌هاي الكتريكي و ديگري هزينه‌هاي حفاري،‌ بتن و ساير موارد را برآورد مي‌كند. در كارخانه‌ها، مترورها معمولاً به قيمت‌هاي مهندسي،‌ هزينه‌اي(مالي) و پولي ارجاع مي‌يابد. هدف مترور در كارخانه‌ها، برآورد دقيق هزينه مربوط به توليد است. اين كار وقتي ايجاد مي‌شود كه مسؤول يك كارخانه بخواهد هزينه توليد و راه‌اندازي يك محصول يا طراحي مجدد وو كلي محصول ديگري را بداند.

به عنوان مثال وقتي كه هدف،‌ توسعه ايجاد يك محصول جديد باشد، مترورها بايد ابتدا با مهندسين در ارتباط باشد. ابتدا بايد مراحل كار و نقشه‌ها براي تعيين اپراتور ماشين‌آلات،‌ وسايل و تجهيزات مقياس‌هاي كار و مواد مورد نياز مورد بازبيني و بررسي دقيق قرار گيرد. آن‌گاه مترور بايد موارد را به اندازه كافي هستند يا بايد خريداري و تهيه گردند. بعد از انجام اين كار مترور تحقيقات اوليه را درمورد اطلاعات قيمت‌ها با توجه به قابليت و پتانسيل موجود شروع كند.

مرحله بعدي تعيين هزينه توليد هريك از اجزاي محصول است. برخي توليدات با تكنولوژي بالا نياز به در نظر گرفتن تعداد زيادي برنامه رايانه‌اي در طول فاز توليد دارد. برآورد هزينه نرم‌افزارها با سرعت عمليات برآورد را انجام مي‌دهد سنگين است. طبق گزارش‌ها،‌در حال حاضر بسياري در حال توسعه هستند. يكي از مشكل‌ترين مترورها در اين زمينه داراي تخصص خاصي هستند و صرفاً به اين امر اشتغل دارند. سپس مترور جدول زمان مرحله و يك منحني آموزشي را تهيه مي‌كند.

جدول زمان، نشان‌دهنده زمان مورد نياز براي مراحل طراحي،‌ ساخت، فرايند تصحيح (يافتن و تصحيح مشكلات) توليد قطعات،‌مونتاژ(سرهم بندي) و تست است. منحني آموزش،‌ نشان دهنده نرخ رو به بهبود توليد توسط كارگرها به واسطه تمرين در امر توليد است. منحني آموزش، نشان دهنده نرخ رو به بهبود توليد توسط كارگرها به واسطه تمرين در امر توليد است. اين منحني به منحني كاهش معروف است. زيرا بسياري از مشكلات اعم از تغيير سيستم مهندسي، كار مجدد، كسري قطعات و كم‌كاري اپراتور‌ها باعث تقليل تعداد واحدهاي توليد مي‌گردد.

با استفاده از اين اطلاعات، ‌مترور مي‌تواند تعداد ساعات استاندارد لازم براي توليد قطعات خاص را محاسبه نماييد. سپس ساعات كار استاندارد، به ارزش پولي تبديل مي‌شود تا به واسطه آن، پارامترها و فاكتور‌هايي كه براي نخاله‌ها بالاسري و سوددهي تا رسيدن به هزينه‌اي واحد مشخص شوند. آن‌گاه مترور هزينه خريد قطعات را با هزينه توليد شركت مقايسه مي‌كند تا مشخص شود كه كدام‌يك ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر است. رايانه‌هاي نقش بسيار مهمي و اساسي را در اين زمينه بازي مي‌كنند. زيرا پروسه برآورد مجموعه‌اي از يك‌سري محاسبات رياضي پيشرفته است كه نياز به تكنيك‌هاي رياضي پيچيده‌‌اي دارد. به عنوان مثال،‌ انجام دادن آناليز پارامتري(عملياتي براي برآورد هزينه در واحد پايه،‌ براي موارد اختصاصي مورد نياز پروژه) پارامترهايي كه بايد براي تخمين و برآورد هزينه در نظر گرفته شود،‌ بسيار بيش‌تر از ساير پروژه‌هاست كه اين امر توسط كامپيوتر ميسر است. اما از كامپيوتر نيز براي تمامي برآوردها نمي‌توان سود جست. زيرا آن‌ها تنها وقتي به كمك مترور مي‌آيند كه عمليات حجيم و خسته‌كننده‌،‌ با تركيبي منظم، تكراري و زمان‌بر باشد.

كامپيوتر آناليز كلمات(processing world) و نرم‌افزار spread sheetبراي توليد اسناد ضروري نتايج برآورد هزينه است و به مترور اجازه مي‌دهد وقت بيش‌تري را روي مطالعه و آناليز پروژه بگذارد. نهادهاي پژوهش كنترل توليد، هزينه و آناليز قيمت كه براي شركت‌هاي دولتي كار مي‌كنند، ممكن است هزينه‌هاي هنگفتي را برآورد هزينه طبق وظايف تعريف شده‌شان صرف كنند. به علاوه وظيفه رهبري ساختماني ممكن است شامل برآورد هزينه نيز باشد.

شرايط كار
هرچند مترورها اكثر دقت خود را در اداره كار صرف مي‌كنند،‌اما مترورهاي ساختمان بايد به طور مرتب از محل كار بازديد داشته باشند كه اين محيط مي‌تواند آلوده به خاك و در برخي موارد خطرناك نيز مي‌باشد. مشابه اين،‌مترورهاي كارخانجات اغلب اوقات خود را در سوله‌هاي كارخانه كه صداي ناهنجاري دارند سپري مي‌كنند. علاوه بر اين،‌ احتمال سفرهاي متداول از شركت به كارگاه‌هاي فرعي و وابسته زياد است. هم‌چنين مترورها به‌طور معمولي 40 ساعت در هفته كار مي‌كنند و اضافه كار نيز رايج است. آن‌ها اغلب در زير فشار و استرس فعاليت دارند. خصوصاً اگر قرار باشد تصميمي را سريع اتخاذ كنند. يك برآورد غير صحيح و بي‌دقت مي‌تواند باعث از دست دادن يك فرصت طلايي براي پيشنهاد و يا از دست دادن مقادير هنگفتي از سرمايه گردد.

آموزش و پيشرفت
تلاش‌هاي مورد نياز براي برآورد هزينه به واسطه نوع صنعت متفاوت است. در صنعت ساختمان، كارفرماها اشخاص را با توجه به قابليت آن‌ها مانند مديريت ساختمان، علم ساخت،‌ مهندسي يا معماري برمي‌گزينند. هرچند اغلب،‌ مترورهاي ساختماني،‌ در تجربه ساخت،‌ سود كار در صنعت، دوره آموزشي شركت تعاوني و برنامه‌هاي آموزشي در نظر گرفته نمي‌شوند.با اين حال، ‌داوطلبان با يك دانش تمام از مواد ساختماني هزينه و روش‌هاي اجرا در يك ساختمان بزرگ تا كارهاي الكتريكي،‌ سيستم‌هاي لوله‌كشي يا كارهاي بنايي رقابت شديد دارند.

مترورها بايد توانايي و قابليت رياضي را نيز داشته باشند. قابليت انجام آناليز سريع، مقايسه و تفسير جزييات،‌ وجود برخي اطلاعات ناقص و ضعيف و نيز امكان اتخاذ يك تصميم صحيح و بدون اشتباه، بر پايه همين اطلاعات، از جمله توانايي‌هاي آنان است.ادعا بر اطمينان كامل در انجام صحيح كار مي‌تواند در پشتيباني نتيجه و استنتاج بسيار مؤثر باشد و نيز ارتباط قوي و مهارت فردي نيز اهميت به سزايي دارد.زيرا اغلب اوقات مترورها جداي از تيم پروژه كار مي‌كنند كه همين تيم شامل مدير پروژه، كارفرماها، مهندسين و طراحان حرفه‌اي است. آن‌ها اغلب نياز به دانستن علم كامپيوتر نظير پردازش كلمات و نرم افزار spread sheetدارند.در برخي موارد آشنايي با نرم‌افزارهاي مخصوص برآورد و يا مهارت‌هاي برنامه‌نويسي خاص نياز است. با وجود اين پيش زمينه، مترورها در طي حرفه خود به بيش‌ترين آموزش دست مي‌يابند. زيرا هر شركت روش خاص خود را براي برآورد دارد.

تازه واردها با كمك يك مترور با تجربه با مراحل كار آشنا مي‌شوند. آن‌ها ابتدا با مطالعه مشخصات ساختمان و نقشه‌هاي موجود با ظاهر كار آشنايي پيدا مي‌كنند. آن‌گاه با كمك يك مترور با تجربه، ‌به محل پروژه يا ساختمان رفته و كارآموزي خود را با اندازه گيري و متره كردن و ساير كارهاي منظم و تنظيم شده شروع كار مي‌كنند. همان‌طوري كه دانش آن‌ها افزوده مي‌شود، ‌مترورها مي‌آموزند كه چگونه مقادير موجود را در جدول‌بندي و قيمت مناسب مواد را انتخاب نمايند.

براي بسياري از مترورها پيشرفت در كار نمادري از انتخابشان در سمت بالاست. برخي به جايگاه مديريتي منتقل مي‌شوند. مانند مديريت پروژه براي يك شركت ساختماني نو يا مديريت قسمت مهندسي در يك كارخانه.بقيه نيز ممكن است در شركت مشاور مشغول به كار گردند كه در واقع سرويس‌دهي برآورد در اجراي كارهاي دولتي و يا شركت‌هاي ساختماني ديگر را فراهم مي‌رساند. در بسياري از دانشگاه‌ها  و كالج‌ها، متره قسمتي از دوره تحصيلي مهندسي عمران، مهندسي ضايع و مديريت ساخت يا تكنولوژي مهندسي ساخت را شامل مي‌شود.

شركت‌هايي كه نمايندگي مترورها هستند،‌ مانند اتحاديه پيشرفت مهندسي هزينه (بين‌المللي AACE ) و جامعه برآورد هزينه و آناليز (SCEA) توسعه برنامه‌ها به دانش‌آموزان‌، مترورها در حال آموزش و با تجربه‌ها،‌ اين امكان را مي‌دهد كه در جريان تغييرات مؤثر در اين حرفه قرار بگيرند.

دوره‌هاي مخصوص و برنامه‌هايي در زمينه تكنيك‌ها و روش‌هاي برآورد هزينه اغلب وسيله بسياري از مدارس، كالج‌ها و دانشگاه‌ها پيشنهاد مي‌گردد. گواهي‌نامه تخصصي مي‌تواند براي مترورها با ارزش باشد. زيرا سندي است براي شناسايي حرفه‌اي تجربه و صلاحيت مترورها. در برخي موارد، افراد براي استخدام نياز به اين گواهي‌نامه پيدا مي‌كنند. هر دو شركت AACE بين‌الملل و SCEA برنامه اعطاي گواهي‌نامه را رهبري مي‌نمايد. براي دريافت اين گواهي‌نامه، مترورها بايد بين 2 تا 8 سال تجربه داشته باشند و نيز يك آزمون را هم پشت سر بگذارند.

استخدام
در سال 2004 در حدود 198000 توسط مترورها ايجاد شد كه از اين مقدار، 58 درصد آن مربوط به مترورهاي صنعتي و 17 درصد آن مترورهايي بودند كه در كارخانجات مشغول به كار بودند و مابقي در طيف وسيعي در ساير رشته‌هاي صنعتي به كار اشتغال داشتند. مترورها در كل كشور مشغول به كار بودند و مابقي در طيف وسيعي در ساير رشته‌هاي صنعتي به كار اشتغال داشتند. مترورها در كل كشور مشغول از داخلي نزديك به مراكز بزرگ تجاري، صنعتي و حكومتي در شهرها گرفته تا نواحي خارج از شهر كه رشد و توسعه سريعي دارند.

چشم انداز اين حرفه
استخدام سراسري مترورها به نظر مي‌رسد كه از رشد بيش‌تر از حد ميانگين براي تمامي مشاغل در سال 2014 برخوردار است. با بازتر شدن فضاي اقتصادي و پيشرفت  آن جاي شكي نيست كه كارخانجات نياز به جانشين كردن كارمندان خود خواهند داشت. آينده از آن مترورهاي با تجربه و آن‌هايي خواهد بود كه مدرك دانشگاهي معتبر دارند.

استخدام در صنعت ساختمان نيز رشد مي‌كند. بيش‌ترين استخدام مترور را خواهد داشت. ساختن و تعمير بزرگراه‌ها،‌ خيابان‌ها،‌ پل‌ها و فرودگاه‌ها، سيستم دفع فاضلاب و سيستم‌هاي مربوط به قدرت و انتقال برق،‌ تقاضاهاي زيادي را از مترورها خواهد داشت. دورنماي شغلي در ساختمان براي مترورهايي كه مدركي در مديريت و يا علم ساخت يا مهندسي و يا معماري دارند و يا كساني كه تجربه كاري بالايي در قسمت‌هاي مختلف ساختمان اندوخته‌اند بهتر خواهد بود.

استخدام مترورها در كارخانه‌ها نيز رشد خواهد كرد. اما نه به اندازه صنعت ساختمان، آن‌ها به كارگيري مترورها را براي شناسايي و كنترل عملكرد هزينه‌ها ادامه خواهند داد. مترورهاي با تجربه‌ و با مدرك مهندسي علمي، رياضي و مديريت شغل و يا تجاري بهترين شغل را در آينده كارخانجات خواهند داشت.

دريافتي
حقوق مترورها با توجه به تجربه، تحصيل،‌ نوع پايه شركت و صنعتي بودن آن متغير است. دريافتي متوسط سالانه مترور در سال 2004 ممكن است به 49940 دلار برسد كه 50درصد آن‌ها حقوق بين 38420 و 65620 دلار 10 درصد آن‌ها در حدود 30240دلار و مابقي حدود 84870دلار دريافتي دارند.البته بايد توجه داشت كه زمينه كاري براي فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌ها با درجات علمي، مهندسي در رتبه بالاتري قرار دارد.

 

مهندس مترور ، پولساز پروژه‌ها مي‌باشد.

برچسب ها

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

نظرات ارسال شده

ممکن است به اين موارد نيز علاقه مند باشيد: